Vlasy - základní teorie

1. srpna 2013 v 21:36 | Kate. |  Vlasy
Každý jednotlivý vlas se skládá ze tří vrstev: dřeně, kůry a povrchové vrstvy - kutikuly.
DŘEŇ - spoluprospívá k pevnosti vlasu
KŮRA - je nejsilnější vrstvou, která tvoří zhruba 80% vlasu. Obsahuje pigmenty a pokud je vlas bez pigmentu, zšedne.
KUTIKULA - je ze šupinkových, navzájem se překrývajících rohovitých destiček, které drží pospolu díky tmelící látce cystinu. Tato vrstva chrání vnitřní vrstvy vlasu. Pokud se vlivem chemických látek - trvalá ondulace, odbarvování nebo barvení - tmelící látka rozpustí, rohovité destičky opadají. Takový vlas má porušenou strukturu.
Viditelná část vlasu je tzv. chrup. Vyrůstá z vlasového váčku neboli folikulu. Kořen neboli vlasová cibulka je schovaná v lůžku. V horní části kořene jsou mazové žlázy, který vylučují olejový sekret a udržují vlasy vláčné. Kdo má dlouhé vlasy, je promazávání pracnější - kořen a chrup u hlavy je mastný, zatímco konečky jsou suché a lámavé..

Pokud rohovité šupinky přiléhají, vlasy se lesknou a jsou zdravé, pokud né, vyžaduje to jemný zábal nebo kůru.

Padání vlasů se rozděluje na vratné (dočasné) a nevratné. Příčinami vratného vypadávání může být stres, těhotenství nebo například nedostatek vitamínů. Nevratné vypadávání vlasů je důsledkem činnosti mužských hormonů testosteronu a dihydrotestosteronu. Samotných příčin padání vlasů však existuje mnohem více a při diagnostice je potřeba brát v úvahu rodinnou anamnézu, aktuální zdravotní stav, překonané onemocnění, stresovou zátěž, prostředí, výživu a životní styl. Pro omezení vypadávání vlasů je důležitá řada faktorů - zejména dostatečné prokrvení pokožky. Proto se dá vypadávání vlasů zmírnit masáží hlavy.


Kate.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co by měla Kate nejčastěji přidávat?

Recepty
Rady
Věděli jste že...
Návody

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama